Tournaments

For all upcoming New South Wales Squash Tournaments, Junior and Senior, please check out the Tournament Calendar below.

Squash NSW Tournament Calendar 2020

For all New South Wales Masters Tournaments, you can find them on the link below.

NSW Masters 2020 Tournament Calendar

LAKE MACQUARIE OPEN 2019 – FINAL PLACINGS

MENS OPEN

WINNER – Matt Karwalski

RUNNER UP – Brad Fullick

THIRD PLACE – Michael Storey

MENS STATE GRADE

WINNER – Chris Bartlett

RUNNER UP – Michael Chircop

THIRD PLACE – Philip Gaisford

LADIES A GRADE

WINNER – Maja Maziuek

RUNNER UP – Monica Maziuek

THIRD PLACE – Rosalind Dixon

MENS A GRADE

WINNER – Ryan Threlfo

RUNNER UP – Nathan Predo

THIRD PLACE – Steve Bridges

LADIES B GRADE

WINNER – Emma Jennings

RUNNER UP – Tamara Matthews

THIRD PLACE – Dale Landma

MENS B GRADE

WINNER – Ian Ng

RUNNER UP – Grant Lavers

THIRD PLACE – Zac Shaw

MENS C GRADE

WINNER – Glen Peacock

RUNNER UP – Steve May

THIRD PLACE – Dave Runciman

JUNIORS

WINNER – Jack Jenkinson

RUNNER UP – Jeremy Humphries

THIRD PLACE – Tyreek Brunner

 

LAKE MACQUARIE OPEN 2018 – FINAL PLACINGS

MENS OPEN

WINNER – Matthew Karwalski

RUNNER UP – Darcy Evans

THIRD PLACE – Rohan Toole

WOMENS OPEN

WINNER – Melody Francis

RUNNER UP – Georgie Ingham

THIRD PLACE – Bonny Wu

MENS STATE GRADE

WINNER – Ethan Bird

RUNNER UP – Jacob Bird

THIRD PLACE – David Ho

WOMENS STATE GRADE

WINNER – Rosalind Dixon

RUNNER UP – Marie Payne

THIRD PLACE – Michelle Barry

MENS A GRADE 

WINNER – Michael Mazzone

RUNNER UP – Jim Bird

THIRD PLACE – Nathan George

WOMENS A GRADE

WINNER – Belinda Barnes

RUNNER UP – Sue Greentree

THIRD PLACE – Lynn Becker

MENS B GRADE

WINNER – Robbie Debenham

RUNNER UP – Les Osbourne

THIRD PLACE – Wal Gray

MENS C GRADE 

WINNER – Damian Collinson

RUNNER UP – Paul Galea

THIRD PLACE – David Sherwood

MENS D GRADE

WINNER – Felix Wark

RUNNER UP – Marek Janos

THIRD PLACE – Adam Brown

JUNIORS

WINNER – Eddie Mayes

RUNNER UP – Hayden Smith

THIRD PLACE – Alex Johnson

 

2017 NEWCASTLE OPEN RESULTS – July 22/23 at Cardiff Squash Centre

OPEN MENS WINNERS

1st – Matthew Karwalski

2nd – Tony James

3rd – Rohan Toole

LADIES A GRADE WINNERS

1st – Terri Bell

2nd – Ros Dixon

3rd – Melinda Boyd

MENS STATE GRADE WINNERS

1st – Grant Bentley

2nd – Michael Storey

3rd – Regan Acret

MENS A GRADE WINNERS

1st – Luke Barry

2nd – Jawad Mazhar

3rd – Peter Bartlett

MENS B GRADE WINNERS

1st – Grant Lavers

2nd – Tony Elloy

3rd – David Sankey

LADIES B GRADE WINNERS

1st – Sonya Murray

2nd – Zoe Aust

3rd – Cathy Aust

MENS C GRADE WINNERS

1st – Tim Carter

2nd – Scott Wakefield

3rd – Michael Batcheldor

LADIES C GRADE WINNERS

1st – Trish Medioli

2nd – Cynthia Ellis

3rd – Janelle Wilson

MENS D GRADE WINNERS

1st – Mick Phillips

2nd – Linden Selby-Smith

3rd – Felix Wark

 

dsc_0281cropped

2015 Newcastle Open winners Matthew Karwalski and Heidi Mather